Ból z tyłu głowy, nazywany inaczej bólem potylicznym, może przybierać różne formy i mieć różne przyczyny. Jest to dolegliwość polegająca na odczuwaniu bólu lub dyskomfortu w okolicach tylnego obszaru głowy, w rejonie potylicy. Ból potyliczny może być ostry, przewlekły, tępy, pulsujący lub odczuwany jako napięcie. W dzisiejszym artykule przybliżymy temat bólu z tyłu głowy i tego jak osteopata może pomóc w leczeniu nie tylko objawów, ale i samej przyczyny dolegliwości.
Przyczyny i rodzaje bólu z tyłu głowy
Wśród najczęściej wymienianych przyczyn wspomnianego problemu wyróżnia się:
- Napięcie i stres: Jednym z najczęstszych powodów bólu głowy jest napięcie mięśniowe i stres. Długotrwałe napięcie mięśni szyi, ramion i pleców może prowadzić do bólu głowy.
- Migrena: Migrena to przewlekłe schorzenie, które powoduje nawracające, silne bóle głowy. Zaburzenie pola widzenia jest cechą charakterystyczną dla migreny. Często towarzyszą jej także nudności i światłowstręt.
- Zmiany hormonalne: U niektórych osób ból głowy może być związany ze zmianami hormonalnymi, takimi jak menstruacja, menopauza lub terapia hormonalna.
- Zatoki: Infekcje zatok mogą prowadzić do bólu głowy, szczególnie w okolicach czoła, nosa i policzków.
- Nadużywanie leków: Przewlekłe stosowanie leków przeciwbólowych, takich jak ibuprofen czy paracetamol, może prowadzić do tzw. bólów głowy z odstawienia.
Oprócz wyżej wymienionych ból może mieć też podłoże bólu pourazowego, który może być efektem niedawnego wypadku bądź urazu. W takiej sytuacji trzeba jak najszybciej wykonać niezbędne badania, które zweryfikują czy nie doszło do jakichś poważniejszych uszkodzeń w obrębie potylicy.
Ale co jeśli żadna z wymienionych przyczyn nie dotyczy Ciebie? Ból z tyłu głowy może mieć też związek z zespołem Cervicogenic Headache, inaczej mówiąc ból czaszkowych Cervicogenic. Ból ten ma swoje podłoże w problemach z kręgosłupem szyjnym i może promieniować do tyłu głowy. Osoby, które borykają się z problemami w obrębie kręgosłupa szyjnego lub dysfunkcjami stawów szyjnych są zdecydowanie częściej narażona na ten rodzaj właśnie bólu.
Czy osteopata może pomóc przy bólu z tyłu głowy?
Jak już wiemy osteopata skupia się na podejściu holistycznym do organizmu Pacjenta i nie inaczej jest w przypadku tej dolegliwości. Jeśli ból jest związany z problemami strukturalnymi, takimi jak dysfunkcje kręgosłupa to specjalista – osteopata może przynieść ulgę Pacjentowi poprzez działanie na cały organizm.
Podczas terapii osteopatycznej skupiamy się na zastosowaniu odpowiednich technik manipulacyjnych, których celem jest przywrócenie normalnej ruchomości stawów i zmniejszenie napięcia mięśniowego.
Leczenie osteopatyczne w tym przypadku może również obejmować terapię mięśniową, która z kolei ma przynieść ulgę i rozluźnienie w obrębie napiętych mięśni szyi i pleców.
Ból z tyłu głowy może mieć wiele przyczyn, ale istnieją skuteczne metody leczenia, w tym podejście osteopatyczne. Pamiętaj że utrzymanie dobrej postawy i zadbanie o swój zdrowy tryb życia może pomóc Ci uniknąć wystąpienia tego rodzaju bólu w przyszłości.