Osteopata - skrócone wędzidełko u dziecka

Ankyloglosja, czyli skrócenie wędzidełka języka, jest to stan ograniczonej mobilności języka. Zmniejszony zakres ruchomości języka dotyczy głównie wysuwania języka do przodu oraz ku górze.

Skąd bierze się ograniczenie, czyli ograniczona mobilność języka

Pytanie, które warto zadać sobie na samym początku, to – skąd bierze się tego typu ograniczenie?

Szukając odpowiedzi na to pytanie należy przybliżyć czym jest wędzidełko języka.

Frenulum linguae, czyli z łaciny wędzidełko języka, jest fałdem błony śluzowej łączącym brzuszną część języka z dnem jamy ustnej. Jego włókna przechodzą w płaszczyźnie strzałkowej i to właśnie w tej płaszczyźnie dochodzi największych restrykcji. Dodatkowo samo wędzidełko posiada zależności anatomiczne z tkankami mięśniowo-powięziowymi jamy ustnej, co jest powodem przenoszenia się problemu na dalsze rejony jamy ustnej i nie tylko.

Taka sytuacja może doprowadzić do wielu konsekwencji, w tym:

  • wady zgryzu,
  • problemy z artykulacją,
  • zaburzenie wzorca oddechowego,
  • problem z karmieniem.

Sama etiologia skróconego wędzidełka języka nie jest ściśle określona i  jest tematem wielu dyskusji, nie tylko wśród lekarzy ale także i logopedów czy osteopatów. Także różne są opinie wśród ekspertów co do tego kiedy możemy mówić o faktycznym skróceniu wędzidełka a kiedy nie jest to problem.

Noworodek a skrócenie wędzidełka języka

Główną  konsekwencją skróconego wędzidełka języka u noworodków jest zaburzenie karmienia. Ze względu na ograniczoną ruchomość języka, dziecko nie jest w stanie poprawnie pobrać pokarm. Taka sytuacja dodatkowo niesie za sobą aspekt stresowy dla matki co nigdy nie jest korzystne. Dodatkowo, często matki dzieci z skróconym wędzidełkiem skarżą się na bóle piersi w trakcie karmienia.

W leczeniu skróconego wędzidełka języka stosuje się zabieg chirurgiczny, a dokładniej chodzi o frenotomie. Frenotomia polega na podcięciu samego wędzidełka podczas zabiegu. O konieczności wykonania tego zabiegu decyduje lekarz neonatolog, a sam zabieg może być wykonany jeszcze w trakcie pobytu noworodka w szpitalu.

Osteopatia a skrócone wędzidełko

Zabieg chirurgiczny nie musi być jedynym rozwiązaniem tego problemu, odpowiednie leczenie osteopatyczne w wielu przypadkach może rozwiązać problem bez konieczności wykonywania zabiegu. Osteopata pracując z dzieckiem musi zadać sobie pytanie: Dlaczego doszło do skrócenia wędzidełka języka? 

Często przyczyną problemu są napięcia w okolicy klatki piersiowej lub problemy z strony układu pokarmowego, który swój początek ma właśnie w jamie ustnej, a ta bezpośrednio łączy się z wędzidełkiem. Oczywiście nie są to jedyne przyczyny dlatego odpowiednio postawiona diagnoza jest kluczowa. Gdy osteopata znajdzie źródło niekorzystnych napięć, za pomocą odpowiednich technik jest w stanie bardzo szybko rozwiązać problem.

Zdarzają się sytuacje bardzo skrajnego skrócenia wędzidełka, wtedy może się okazać, że frenotomia będzie niezbędna, jednak nawet przy takiej sytuacji warto udać się z dzieckiem na wizytę osteopatyczną by opracować powstałą po zabiegu bliznę.