Osteopatia
Osteopatia to dział medycyny, w której za pomocą technik manualnych wspomaga się proces leczenia pacjenta, a sama terapia poprzedzona jest dokładną diagnostyką problemu. Osteopatię wyróżnia holistyczne podejście do pacjenta dzięki zintegrowaniu wiedzy na temat funkcjonowania poszczególnych systemów w naszym organizmie.
Z jakim problemem udać się do osteopaty?
Osteopatia znajdzie zastosowanie w wielu przypadkach, takich jak:
- bóle kręgosłupa,
- bóle głowy,
- stany pourazowe,
- stany zapalne,
- problemy trawiennie,
- zwyrodnienia stawowe,
- skoliozy,
- rwa kulszowa,
- dolegliwości uroginekologiczne,
- stany pozabiegowe,
- wady postawy,
- uszkodzenie łąkotek,
- drętwienia kończyn.
W ramach osteopatii wyróżniamy także:
GOT (general osteopathic treatment)
GOT to jedno z podstawowych narzędzi w rękach terapeuty które wywodzi się z samych początków historii osteopatii. Wielu doświadczonych osteopatów skupia się głównie na tym rodzaju pracy z pacjentem ze względu na jej wysoką skuteczność. GOT opiera się na wprowadzeniu harmonicznych ruchów angażujących wszystkie stawy i tkanki mięśniowo-powięziowe pacjenta co pozwala na ocenę elastyczności tkanek oraz jednoczesne wprowadzenie terapii i mobilizacji sztywniejszych rejonów.
HVLA (High Velocity Low Amplitude)
HVLA to metoda krótkodźwigniowej manipulacji stawów. Jest to bardzo precyzyjna technika o szerokim spektrum działania. Odpowiednie wykorzystanie manipulacji krótkodźwigniowej pozwala nam uzyskać efekt na poziomie samego stawu poprzez rozluźnienie jego rejonu tkankowego oraz na poziomie układu nerwowego poprzez nerw zatokowo-kręgowy, który m.in. unerwia dyski międzykręgowe oraz ich torebkę stawową. Technika ta znajdzie zastosowanie zarówno u osób aktywnych fizycznie, przynosząc ulgę przeciążonym stawom, jak również u osób z siedzącym trybem pracy, u których HVLA wspomoże odciążenie i odżywienie kręgosłupa.
BLT ( Balanced Ligamentous Tension)
Równoważenie napięć więzadłowych (BLT) jest to osteopatyczna technika skupiająca swoje działanie na więzadłach objętych niekorzystnym napięciem. Dużym plusem tej techniki niewątpliwie jest bezbolesność przy jej wykonywaniu nawet na uszkodzonych strukturach więzadłowych. Kiedy warto zastosować BLT? Praktyka pokazuje, że odpowiednio wykonane równoważenie napięć więzadłowych przyniesie oczekiwane rezultaty w przypadkach takich jak: ograniczenie ruchomości stawów, uszkodzenie mechaniczne struktur więzadłowych oraz napięcia powięziowe.