Terapia Czaszkowo-Krzyżowa
Terapia Czaszkowo-Krzyżowa to niezwykle delikatna i skuteczna metoda w walce z wieloma dolegliwościami pacjentów. Pierwszym terapeutą czaszkowym był William Garner Sutherland, D.O. (1873–1954), uczeń A.T. Still’a, który to oglądając spreparowaną czaszkę zauważył pewne zależności biomechaniczne na poszczególnych kościach. Wyszedł on z założenia, że nie mogą być one przypadkowe, więc ich zaburzenia mogą doprowadzić do negatywnych skutków a tym samym doprowadzić do choroby. Wiele lat badań potwierdziło jego przekonania i do dziś wiele osób stara się odpowiedzieć na wiele aspektów tego podejścia terapeutycznego.
Terapia Czaszkowa jest bardzo delikatnym narzędziem bazującym na palpacyjnej ocenie “elastyczności” kości czaszki. Wszelkie sztywności, odczucia zwiększonego napięcia w obrębie czaszki mogą świadczyć o zaburzeniu pracy mechanizmu rytmy czaszkowo-krzyżowego.
Czym jest mechanizm rytmu czaszkowo-krzyżowego?
W uproszczeniu można powiedzieć, że jest to półzamknięty system hydrauliczny w obrębie mózgu w którym można wyodrębnić takie struktury jak: Opona twarda, opona miękka, opona podpajęczynówkowa oraz płyn mózgowo rdzeniowy. Sam płyn mózgowo-rdzeniowy zapewnia fizyczną ochronę ośrodkowego układu nerwowego oraz bierze udział w odżywianiu i przemiany materii w mózgu. Nieustanny ruch tkanek, który dotyczy również centralnego układu nerwowego, powoduje cykliczne zwiększenie i zmniejszenie się naporu płynu mózgowo-rdzeniowego na m.in. oponę twardą, ściany komór mózgu. Ten właśnie cykliczny ruch nazywamy Rytmem Czaszkowo Krzyżowym i można go wyczuć w obrębie kości czaszki czy także kości krzyżowej. Rytm ten był badany przez wybitnego osteopate Dr John E. Upledger’a, który na podstawie wieloletnich badań określił normę częstotliwości na poziomie 6-12 impulsów na minutę. Wszelkie odchylenia od normy, zarówno mniejsze jak i większe częstotliwości, są traktowane jako dysfunkcja.
Celem terapii Czaszkowo-Krzyżowej jest przywrócenie odpowiedniej częstotliwości RCK. Dzięki pozbyciu się napięć w obrębie kości czaszki przywracamy odpowiednie warunki pracy Mechanizmu Rytmu Czaszkowo-Krzyżowego a tym samym wspomagamy potencjał procesów samoleczniczych organizmu.
Jak wygląda terapia czaszkowo-krzyżowa?
Podczas terapii Czaszkowo-Krzyżowej pacjent leży na kozetce a terapeuta siada tak by mógł złapać głowę pacjenta. Kluczowe jest odpowiednie ułożenie rąk terapeuty ponieważ najmniejsze niepożądane napięcie może zaburzać odczucia terapeuty a tym samym uniemożliwia odpowiednie wykonanie terapii. Pacjent podczas całej terapii leży na plecach, sama terapia jest bezbolesna, często nawet odbierana za bardzo przyjemną i wyciszającą cały organizm. Celem terapeuty jest wyczuć omawiany wcześniej rytm czaszkowo-krzyżowy a następnie zlokalizować ewentualne źródło jego zaburzenia.
Przez swoje bardzo szerokie spektrum działania terapia czaszkowo-krzyżowa może być wykorzystana praktycznie w wszystkich przypadkach czy dysfunkcjach. Jednak do głównych wskazań zaliczamy takie problemy jak:
- Bóle głowy,
- Zawroty,
- Przewlekłe zmęczenie,
- Bóle zatok,
- Szumy uszne,
- Przewlekły stres,
- Problemy z snem,
- Problemy trawienne,
- Stany pourazowe,
- Ostre bóle kręgosłupa.